Rana istoty študentom

Autor: Richard Bachňák | 8.10.2012 o 14:10 | (upravené 8.10.2012 o 22:27) Karma článku: 11,35 | Prečítané:  1354x

Je kríza. Finančná, hospodárska a podobne. Aké jednoduché vysvetlenie pre nás bežných ľudí, prečo sme dnes tam, kde sme. V skutočnosti je to však len kríza v hlavách, v myslení a konaní. Tvrdím, že to je hlavný dôvod dnešného stavu, v ktorm sa nachádza slovenská spoločnosť.

Je kríza. Finančná, hospodárska a podobne. Aké jednoduché vysvetlenie pre nás bežných ľudí, prečo sme dnes tam, kde sme. V skutočnosti je to však len kríza v hlavách, v myslení a konaní. Tvrdím, že to je hlavný dôvod dnešného stavu, v ktorm sa nachádza slovenská spoločnosť.

Situácia s pracovnými príležitosťami a uplatnením sa na slovenskom trhu práce je už dlhé roky, ako dobre vieme, zlá. Diplom z vysokej školy sa stal akousi povinnosťou v dnešnej dobe k lepšej výhliadke v uplatnení sa. Bohužiaľ už ani ten dnes nezaručuje vyšší príjem, prácu, bezstarostný život. Študenti si popri škole v rámci svojich možností hľadajú rôzne brigády a práce na dohodu. Robia tak zrejme hlavne pre dva dôvôdy. Popri nadobúdaniu teoretických vedomostí na univerzitách sa snažia v danom odbore získať aj potrebnú prax, ktorá dnes do veľkej miery ovplyvňuje rozhodnutie zamestnávateľov pri prijímaní nových ľudí. Druhým nemenej podstatným dôvodom je finančný príjem. Život študenta je nákladnejší akoby si možno niekto vedel predstaviť. Mesačné výdavky študenta sa pohybujú aj v stovkáh eur. Ubytovanie na internáte, strava, doprava neraz cez celú krajinu, študjiné materiály a mnoho ďalších výdavkov, ktoré si študent hradí výhradne sám alebo za pomoci rodičov.

Je kríza. V médiách počúvame o všliakých škrtoch. A tak sa na ministerstve financií našiel okrem iných jeden "úžasný spôsob" ako zvýšiť príjem do štátneho rozpočtu. Odvodové zaťaženie študentov pracujúcich na dohodu. Presne tí študenti, ktorí robia pre svoju budúcnosť maximum, tí, ktorí chcú byť pre túto krajinu a ekonomiku čoskoro prínosom, aby žiadna kríza nebola. Tak presne tí študenti, ktorí hľadajú čas popri štúdiu, aby mohli dokonca ešte aj pracovať, budú musieť z toho mála čo si privyrobia prispievať do Sociálnej poisťovne. A to už asi vieme, kde okrem iného budú putovať tieto ťažko odmakané peniaze. Pôjdu skupine obyvateľstva, ktorá nepracuje a pracovať zrejme ani nikdy nebude. Ich príjem a jeho "ťažký" spôsob získania by sme im však mohli my študenti len závidieť. Aby sa však títo ľudia necítili, že im štát s ich spôsobom života nepomôže, tak im postaví aj sociálne byty. Nebodaj ich čistou náhodou zničia? Nevadí, nájdu sa nejaké peniaze od Európskej únie, za ktoré sa im postavia nové. A čo ostáva študentom, absolventom a mladým ľuďom, keď sa chcú postarať sami o seba? Hypotéky na celý život a podobné riešenia. O nejakom byte môžu v tejto krajine snívať. Makali doteraz na sebe a na túto krajinu, tak prečo by to nerobili aj ďalej. A istá skupna obyvateľstva si bude naďalej svojim ničnerobením užívať výhody dokonalého slovenského sociálneho systému. V podstate len využívajú to, čo im je umožnené a na čo boli už veľa rokov naučení a zvyknutí. Nepracovať a mať peniaze. Dnes už dokonca aj od pracujúcich študentov.

Celé zle. Dokedy sa bude podporovať tento systém? Dnes asi o najdôležitejšom ministerstve v našej krajine rozhoduje človek, ktorý dokonca ani nevie čítať grafy. No a prečo by neposlal aj peniaze Grékom, ktorí si žijú ďaleko nad naše pomery, ktorí majú obrovské investície do armády, ktorí si chcú vybudovať okruh Formuly 1...

Kým kríza v hlavách s týmto absurdným myslením neskončí, tak budeme ešte dlho počúvať aj o kríze finančnej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?