Dobré ráno Slovensko

Autor: Richard Bachňák | 18.11.2012 o 4:03 | (upravené 18.11.2012 o 9:54) Karma článku: 8,00 | Prečítané:  678x

Je tesne po štvrtej ráno a ja som sa rozhodol napísať ďalší blog. Hoci už včera bolo napísaných viacero blogov na tému Nežnej revolúcie a jej 23. výročia, ja sa pokúsim pozrieť na túto oblasť z inej stránky.

V prvom rade sa chcem poďakovať každému, kto sa pred tými 23 rokmi nebál prejaviť svoj názor a nespokojnosť s vtedajším stavom v spoločnosti. Síce som sa narodil tesne po revolúcii a teda som nemohol zažiť, aké to bolo pred rokom ′89, napriek tomu som rád, že k takejto zmene v spoločnosti došlo. Som rád, že môžem žiť v slobodnej krajine, cestovať po svete, nebáť sa vyjadriť svoj názor...

V dlhej histórii nás Slovákov bolo mnoho situácií, keď sme sa dokázali spojiť a postaviť sa na odpor proti útlaku, nespravodlivosti alebo iným čestným hodnotám, ktoré nám boli vlastné a ktoré nám sú dúfam vlastné aj doteraz a nie sú nám ľahostajné. K spomínaným udalostiam patril boj proti maďarizácii a slovenské národné obrodenie za čias Uhorska, Slovenské národné povstanie alebo Nežná revolúcia v nedávnej minulosti. Vybojovali sme si svoj vlastný štát, ktorý sme začali budovať na demokratických princípoch. Začali sa slobodné roky, kedy sme sa už nemuseli báť nepriateľov zvonku. Po dlhých 23 rokoch však vyšlo na svetlo sveta niečo, čo náš národ zase raz vo svojej histórii nenecháva chladnými.

Hoci 90. roky boli v slovenskej spoločnosti ešte rušné, no napriek tomu to bolo naoko ideálne spolunažívanie nášho národa. Aj keď sa neraz všeličo šuškalo, padali podozrenia a podobne, napriek tomu sme pevne verili, že naša krajina funguje tak, ako má. A až po tých dlhých rokoch sa k nám bežným ľuďom dostali fakty čierne na bielom, že zrazu tu máme nepriateľov rovno medzi nami. Gorila zmenila pohľad na našu krajinu doteraz aj tým najväčším optimistom. Rozkrádanie štátu, obohacovanie sa na úkor nás bežných ľudí, pretvárka, klamstvá v priamych prenosoch, človek zrazu nevie, komu v tejto malej krajine, kde sa všetci navzájom poznáme, môže veriť. Človek by neveril ako dokážu takto títo ľudia okrádať vlastnú krajinu, vlastných susedov, vlastných kamarátov, rodinu...

V histórii sme sa vždy dokázali postaviť na odpor. Prejavilo sa to aj v tomto prípade. Protesty sa konali. Zároveň sme mohli počúvať aj tie predvolebné sľuby o vyšetrení prípadu a potrestaní vinníkov. Aj tu dostáva ten najväčší optimista zase raz poriadnu facku. Vyzerá to tak, že vláda nemá najmenšiu snahu tieto sľuby dodržať, pretože by musela začať zatvárať ľudí do basy od seba. A tak nám neostáva nič robiť...alebo predsa?

Nemám rád, keď počujem názory tipu „načo pôjdem protestovať, aj tak s tým nič nezrobím“ a podobné, ktoré týmto ľuďom len nahrávajú do karát, aby pokračovali v tom, čo sa tu už druhé desaťročie deje. Ak nebude na nich vyvíjaný akýkoľvek nátlak od ľudí, tak sa môžeme naďalej sťažovať, ako sa máme „úžasne“, pretože peniaze nepôjdu v tejto krajine tam, kam ísť majú, ale pôjdu do vrecák týchto goríl.

Osud tejto krajiny mi nie je ľahostajný. Želám si, aby si raz títo ľudia zaslúžili to, čo im za to, čo napáchali, aj patrí. Sám neviem, ako by som k tomu mohol prispieť. Tak teda aspoň odcitujem Toma Nicholsona, ktorý v závere knihy Gorila uviedol: „Nie je to ľahké bremeno ten váš hnev a frustrácia, ale toto bremeno nesieme všetci spolu, zodpovední a dospelí ľudia vo veľmi pokrivenej spoločnosti. Musíme si jednoducho vyhrnúť rukávy a pustiť sa do nápravy. Nechcite odo mňa, aby som vám povedal, ako presne to máte robiť. Či písať knihu, alebo blog; či žiadať informácie o správe vecí verejných; alebo sa len vyjadrovať pri každej príležitosti proti korupcii, zneužitiu moci a ľahostajnosti. No faktom zostáva, že vám prepadli krajinu a uniesli štát. Nenechajte to len tak.“

A tak som v toto skoré ráno využil možnosť blogu vo viere, že môže aspoň nejako pomôcť. Tak teda dobré ráno Slovensko, budíček.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?