Hľadám pravdu

Autor: Richard Bachňák | 1.3.2013 o 12:46 | Karma článku: 6,13 | Prečítané:  426x

V živote sme ovplyvňovaní rôznymi zdrojmi informácií. Sami si utvárame názor, ktoré sú pre nás overené viac alebo menej, ktorým veríme a stotožňujeme sa s nimi alebo o ktorých pochybujeme a máme tendenciu pochybovať o nich alebo ich pokladať za nepravdivé. Navzájom ich dávame do súvisu a budujeme si tak ucelenú predstavu o fungovaní bezprostredného okolia alebo o svete ako takom.

V poslednej dobe sa stále viac zamýšľam nad tým, čo z toho čo nás učili a učia v škole je pravda, čo z toho, čo sa k nám dostáva z médií je skutočnosť a vlastne komu alebo čomu sa dnes vlastne dá veriť.

O súčasných televíziách a ich programoch, ktoré vymývajú ľuďom mozgy sa toho už popísalo hodne. Už je to nejeden rok, čo je moje sledovanie televízii obmedzené len na správy, športové noviny a prípadne nejaký dokument. Aj z toho však spravodajstvo beriem s veľkou rezervou, o výsledkoch zápasov v športových novinách by sa dalo asi tiež dennodenne pochybovať no a dokumentov a podobných programov je dnes žalostne málo. A tak si hľadám iné zdroje informácií, v ktorých sa snažím nájsť informácie, ktoré by ma zaujímali. Ako mladý človek preferujem internet, kde si viem takéto informácie nájsť a vybrať. Rád si prečítam však aj knihy. A práve jednu zaujímavú som dočítal. Mnohé informácie, ktoré sa v nej uvádzajú sa dajú nájsť aj na internete, v televízii by ste ich asi márne hľadali,  viaceré mi už boli známe, ale napriek tomu ma mnohé z nich dosť šokovali a vytvorili mi  súvislosti a ucelenejší pohľad na svet, v ktorom žijeme.

Kniha ponúka opačný pohľad na udalosti v histórii ale aj súčasnosti. Ako sa vraví, história sa opakuje. Ide o krátke ukážky ohľadom toho, kto v skutočnosti vládne svetu, akú moc majú peniaze, čo sa k nám dostáva z médií a kto ich ovplyvňuje, o čom sú v skutočnosti vojny proti terorizmu, ako to bolo v skutočnosti s 11.9.2001, či je očkovanie skutočne potrebné, o čom je farmaceutický priemysel, o prevratných zmenách v afrických krajinách, o význame úrokov a samotných bánk, o tom čo konzumujeme, o udalostiach na Balkáne, o tom kde je slovenská spoločnosť hlavne v kontexte kauzy Gorila podobne. Zrazu keď vidíte takéto informácie čierne na bielom, tak sa asi zamyslíte, komu sa dnes vlastne dá veriť a ako to v skutočnosti vo svete bolo a je.

Netvrdím, že som úplne stotožnený so všetkým čo je v tejto knihe napísané. O všetkých týchto informáciách a aj omnoho viac sa môžete dozvedieť aj na internete v článkoch, videách, dokumentoch, výpovediach a podobne. Mojim cieľom týmto blogom nebolo urobiť reklamu knihe, ktorú som si prečítal. Rozhodol som sa len zdieľať moje pocity a názory, že nemusí všetko byť tak, ako sa k nám dostáva, ako sme informovaní a ako sa všeobecne o udalostiach vie. Napriek tomu môže byť táto kniha celkom dobrým zdrojom informácií pre tých, ktorí sa o podobných veciach ešte nezamýšľali. Možno sa len utvrdia v tom, čo vedia a počujú z médií alebo im to úplne zmení pohľad na veci. Je to na každom z nás. Tak pre úplnosť dopĺňam názov knihy – Mlčanie od autora T. E. Rostasa.

Niektoré média a zdroje informácií ignorujem už dlhšie. V súčasnosti som ešte študentom a hoci som už v minulosti pochyboval o pravdivosti všetkého, čo som sa v škole dozvedel, teraz budem informácie selektovať asi ešte o čosi viac. Pretože hľadám pravdu. Na záver už len citát Martina Luthera Kinga, ktorý je aj v spomínanej knihe: „Naša generácia bude jedného dňa ľutovať nielen zlých slov a skutkov zlých ľudí, ale tiež strašné mlčanie dobrých.“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?