Slovensko má päť rokov k dobru

Autor: Richard Bachňák | 27.3.2013 o 17:30 | Karma článku: 6,84 | Prečítané:  904x

Presne na toľko sa totiž zaviazala americká firma U.S. Steel, že zotrvá na Slovensku. Tlieskajme, oslavujme, radujme sa... Potom znovu prehodnotí svoje pôsobenie na východe našej krajiny. Je však jasné a to si musíme otvorene priznať, že skôr či neskôr presunú svoju produkciu do inej pre nich lacnejšej krajiny. O to horšie, že to nebude jediná zahraničná firma, ktorá zo Slovenska odíde. Raz príde rad aj na automobilky, na ktoré sme tak hrdí a ktoré ťahajú našu ekonomiku. A tak má Slovensko päť rokov na to, aby prehodnotilo svoje priority a záujmy...

 

Veľmi dobre si uvedomujem, aký význam má pre našu krajinu a ekonomiku firma U.S. Steel, zvlášť keď sám som z východu Slovenska. Viem si predstaviť, aký dopad by mal náhly odchod tejto fabriky na národné hospodárstvo, zamestnanosť, životnú úroveň a podobne. Firma dostala výhody na ďalších päť rokov a tak tu ešte nejaký čas zotrvá. Možno to bude posledných päť rokov.  A potom čo...? Treba si skutočne uvedomiť, že k takému niečomu skôr či neskôr príde podobne ako to bude raz aj s automobilkami a inými veľkými zahraničnými firmami. Využijú poskytnuté výhody, staneme sa pre nich drahou krajinou, presunú svoju výrobu do lacnejších krajín, ostanú po nich nezamestnaní ľudia, nevhodná štruktúra hospodárstva, nevyužiteľné pôdy pre poľnohospodárstvo...

Súčasná vláda ale aj tie nasledujúce by mali prehodnotiť priority a zameranie nášho hospodárstva. Miesto obrovských dotácií, daňových prázdnin, energetických úľav a podobne pre zahraničné produkčné firmy by sme sa konečne mohli zamerať na slovenských malých a stredných podnikateľov predovšetkým pôsobiacich v poľnohospodárstvecestovnom ruchu, ktorí prispejú k trvalo udržateľnému rozvoju našej krajiny. Pracujúcim Slovákom zvyšujeme daňové a odvodové zaťaženie pretože potrebujeme znižovať deficit štátneho rozpočtu a verejný dlh, ale ak zahraničná firma uvažuje o odchode zo Slovenska, tak sa zrazu dokážu nájsť rôzne výhody, vďaka ktorým investor v našej krajine ostane. Pýtam sa preto, prečo sa pre slovenských živnostníkov, malých a stredných podnikateľov nedokážu nájsť podobné stimulačné výhody na ich podporu aké dostávajú zahraniční investori? Práve naopak – robia sa opačné negatívne zásahy, ktoré len zhoršujú podnikateľské prostredie, demotivujú ľudí na tvorbe pridanej hodnoty, pripravujú ľudí o robotu a pod... Predovšetkým mladí ľudia opúšťajú túto krajinu, kde nevidia zmysel uplatnenia a dôstojného života.

Zvlášť po všetkých potravinových škandáloch by sme sa mali konečne znovu zamerať na domácu poľnohospodársku výrobu, aby nebolo lacnejšie na Slovensko dovážať zahraničné a v mnohých prípadoch nekvalitnejšie výrobky, ale aby sme si mohli v potravinách kupovať naše kvalitné domáce a cenovo dostupné produkty. Myslím si, že dopyt po nich sa bude stále zväčšovať, čo bude len na prospech slovenských poľnohospodárskych producentov. Nech sa už konečne nájdu peniaze pre slovenské poľnohospodárstvo tak, ako sa dokážu nájsť, keď si zahraničná firma zmyslí odísť zo Slovenska.

Druhá oblasť, na ktorú by sa krajina mala zamerať je cestovný ruch. Hoci môžeme pozorovať v posledných rokoch nárast záujmu zo strany vlád o toto odvetvie, ešte stále je čo zlepšovať. Slovensko má byť do roku 2020 top destináciou sveta. Konečne máme Zákon na podporu cestovného ruchu a tak sa efekt z cestovného ruchu už v mnohých slovenských regiónoch prejavuje. Veľká časť krajiny však ešte zaostáva za vývojom. Bol by tu na mieste väčší záujem zo strany vlády podporiť týchto živnostníkov a malých a stredných podnikateľov pôsobiacich v cestovnom ruchu, či už znížením DPH alebo inými nástrojmi. Veď keď odchádza zahraničná firma, tak zrazu je pre nich čo poskytnúť, ale pre domácich samozrejme nie. A konečne by bolo doriešiť aj toľko spomínanú tému dovolenkových poukážok na podporu domáceho cestovného ruchu a dopytu po ňom. Efekty ako vyššia zamestnanosť, rast HDP, rast tržieb podnikateľov, rast príjmov obyvateľstva atď. sa už dostavia samé. A čo je najlepšie, cestovný ruch je viazaný na dané územie, takže nehrozí odchod týchto podnikateľov, ktorí týmto zabezpečia trvalo udržateľný rast. Chcelo by to len ochotu konečne významnejšie podporiť slovenských malých podnikateľov, ktorí si samozrejme raz  nezmyslia, že presúvajú produkciu výrobkov alebo poskytovanie služieb do zahraničia.

A núka sa tu aj dobré prepojenie poľnohospodárstva s cestovným ruchom v podobe vidieckeho turizmu a agroturizmu, ktorý je momentálne v trende.

Som teda zvedavý, čo sa zmení za najbližších päť rokov. Či náhodou zase nebudeme len na poslednú chvíľu hľadať výhody, pre ktoré by zahraničný investor nemal odísť. Len aby o tých päť rokov tu bol ešte niekto schopný a ochotný pracovať v tejto krajine, ktorej priority mi nie sú celkom logické.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?